Bizi 90'lara geri götürün!

17 Haziran 2012 Pazar

Arap sabunu

      

        Apartmanlarının iç temizliğinden, mutfaktaki bulaşıklara kadar herşeyde kullanılırdı. Torbada veya kovada satılırdı. Mutfakta yeşili dururken içine elimi batırıp jöle gibi oynamaya bayılırdım.


        Arap sabunu hayatımızın her bölümünde kullanabileceğimiz bir temizlik maddesidir.Güvenli,çevreci,doğa ve bitki örtüsüne hiçbir zarar vermeyen içeriğinde içeriğinde ayçiçek yağı ve sabun bazı olan ,kimyasal kansorojen içeriği bulunmayan sağlıklı bir üründür.
Bilinenden fazla kullanım alanı vardır.

Temizlik sektörü;Genel olarak her türlü temizlikte kullanılır.
Hastaneler; Akciğer hastalıkları,astım,bronşit üst solunum tedavi yolları merkezleri tüm temizliklerini sadece arap sabunu ile yaparlar.
Kuduz köpek ısırdığında; Derhal en etkili dezenfekte edici temizleyici ve mikrop öldürücü arap sabunudur.
Organik Tarımda; Bitki korumada arap sabunu belli ölçülerde seyreltilerek bitkisel alkol ile karıştırılıp haşere ile mücadelede etken bir rol oynar.
Ağır Sanayide; El ,yüz,yer temizliğinde kullanıldığı gibi madeni yağ yerine kalıp ayırıcı, ağır bant kaydırıcı ağır preslerde kaydırıcı vazifesini sanayicinin tercih etme şansını hiç kaybetmeden kullandığı bir üründür arap sabunu.
Bulaşık makinelerinde; Deterjan gözüne arap sabunu parlatıcı gözünede elma sirkesi koyduğunuzda ise bulaşıklarınız tertemiz oluyor.Ozellikle yemek yedigimiz kaplarin temizlenmesinde kullanilan deterjenlarin cok iyi durulansa bile kalinti biraktigi biliniyor uzun yillar boyunca bu kalintilar gidalarimiza bulasiyor ve bu vasita ile sindirim sistemimize tasiniyor. Petrol esasli kimyasal maddelerden olusan ve son derecede guclu olan bu kimyasallar kronik hastaliklarin tetikleyicisi.
Bu kimyasallar kanalizasyon sistemine karisiyor oradan da nehirlere gollere ve denizlere . Bu sentetik kimyasallar denizlerde de besin zincirine bulasarak tekrar sindirim sistemimize dönüyor ne yazik ki.
Organik kullanımının hızla rağbet gördüğü şu günlerde, anneannelerimizin kullandığı arapsabununa dönmenin tam vaktidir. (Tawşi)
                                       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme