Bizi 90'lara geri götürün!

18 Haziran 2012 Pazartesi

Emine Beder        1960 yılında Konya'nın Akşehir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Selanik'ten Akşehir'e göçmüş Rumeli Türklerinin ikinci kuşağındandır. Beder yemek yapmayı Akşehir'in yerlilerinden olan babasından öğrendiğini söylemiştir.
        Meslek yüksekokulu elektrik bölümü mezunu olan Emine S. Beder'in 1980 yılında yaptığı evlilikten iki çocuğu vardır.
        1994 yılında yurt çapında üç yemek yarışmasını kazanan Emine Beder, aynı yıl Sabah gazetesinin Melodi ekinde yazmaya başlamıştır. Uzun yıllar bu gazetede yazarlık yaptıktan sonra, 1 Numara Yayıncılık'ın çıkarttığı Sofra dergisinde yemek danışmanı ve baş yazar olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı dönemde Sabah gazetesi ile birlikte verilen onlarca yemek kitapçığında imzası bulunan Emine Beder, çeşitli televizyon kanallarında ve radyolarda yemek programları sunmuştur.
Emine S. Beder'in İnkılap Yayınevi'nden piyasaya çıkan, altı ciltlik kategorili yemek kitabı ve iki adet de toplu yemek kitabı vardır. Halen Digiturk Elmax kanalında yayınlanan bir yemek programı sunmaktadır. 
        Levent Kırca kendisini bir skecinde çok komik bir şekilde tasvir etmiştir; "Ben tariflerimi kazanla, kepçeyle..."  :DDD   (Tawşi)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme